Turkish Developers

Selamun aleykum. Allah hepimize anlamayı , üretmeyi ve başarıyı nasip etsin

Esselamun Aleykum kolay gelsin kardeşlerim :cool:
En kötü ihtimal bir ara birleşiriz projeler için, neden olmasın :wink:

Çok sağolun hocam :slight_smile:

Selam arkadaşlar, sizleri burada görmek ne güzel :smiley:

Herkes “selam selam” yazacağına, kendinden biraz biraz bilgi yazsa hiç fena olmazdı bence! :rolleyes::o

Mesela ben:

2009’dan bu yana orta derece beat maker’ım yani altyapı müzikleri yaparım. Her türlü Rap, R&B, Hip-Hop, Crunk, Techno, Pop, vs. vs. müzik yapabiliyorum. Onun dışında 1 yıldır CRYENGINE kullanırdım ama son zamanlarda bazı isteklerimi karşılayamaması nedeni ile Unreal Engine’e geçtim. Hem kolay hem de sıfır kodlama bilgisi olmadan Blueprint ile birşeyler yapılabildiği için bu programa geçmeye karar verdim.

Fakat şu an UE4’teki tek sıkıntım, LensFlare’da istediğim sayıda, istediğim texture’ı yapamamak. CRYENGINE’de olan LensFlare editör, UE4’te de olsa çok mükemmel olur bence :frowning:

Bu olaya bir çözüm bulunamaz mı @Jacky?

Merhaba,

Malesef şu anda UE4 ile gelen LensFlare efekti post process menüsünde ne görüyorsanız o ama Blueprintleri kullanarak kendiniz de diğer lens efektlerini yaratabilirsiniz, en azından Epic bu konuda birşeyler yapana kadar. Lens efektlerinin geliştirilmesi için feature request yapıldı daha önce hatırladığım kadarıyla.

İyi çalışmalar!

İnternette çok fazla aradım Blueprint ile LensFlare yapımını ama bulamadım! Bu konu hakkında Blueprint dersi bulabileceğim bir site ya da kaynak var mı acaba @Jacky? :frowning:

Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacak

1-) Yaptığımız oyunu bedava android veya IOS markete koyabiliyor muyuz? bu şekilde bir kazanç olmayacak mümkün müdür?
2-) Yaptığımız oyunu bedava Android veya IOS markete koyup, oyun için satın almalarda %5 isteniyor mu?
3-) Yaptığımız oyunu bedava Android veya IOS markete koyup, sadece reklam kazancın %5 isteniyor mu?

Teşekkürler.

Herkese merhaba :slight_smile:

yerlikaya sen misin?:slight_smile: değişik lensflare yapımı için (mesela aksiyon filmlerindeki yatay flareler gibi) photoshopta uygun bir lens flare dosyası yapıp bunu tga ya da png olarak engine içerisine atıp camera ya da post process volume’dan lens flare kısmına texture olarak atarsan kendi lens flare’ini yapabilirsin. Daha gelişmiş flare’ler için C++ lazım.

Yaptığın oyunu Epic’e para vermeden istediğin yerde satarsın. Sadece oyunun kazancı 3000 doları geçtikten sonra kazandığının %5’ini Epic’e gönderiyorsun. Reklam satın alma vs. farketmiyor. Ne kazanıyorsan totalde, onun %5’i. Ödemeler aylık mı senelik mi yapılıyor bilmiyorum. Büyük ihtimalle aylıktır. Ya da birkaç ayda bir ödenecek şekilde ödeme planı yapılıyordur belki de. En ufak bir fikrim yok o konuda.

Merhaba, archviz sunumlar için unreal engine gerçekten çok başarılı, kendimi geliştirmek için forumda gezinirken burayı gördüm. Sizleri burada görmek güzel, selamlar :slight_smile:

Benim İsmail Kemal Abim :o Jacky yani Mehmet Abi Blueprint ile yapabileceğimi söyledi ama bir türlü beceremedim ben ya! Elimde o kadar texture’lar var ki görmen lazım. Kuzenimle CRYENGINE kullanırken kendimiz hazırlamıştık texture’ları ve CRYENGINE’de çok da güzel ve tam da istediğim gibi bir lens flare yapmıştım. İşte, >buradan< bakabilirsin. Bu texture’ları kullanmak istiyorum ama şu UE4’te Blueprint ile lens flare yapmayı bir bulursam çok süper olacak. Ben c++ hiç bilmiyorum maalesef abim, o yüzden blueprint ile yapmam lazım :frowning:

Vaay çok güzel flareler! Aslında şu ana kadar neden kimse bir lens flare toolkit yapıp da marketplace’te satmadı anlamadım. Mesela görsel efekt uygulamaları için çıkan Optical Flares diye bir plugin var. Son zamanların en çok satan pluginlerinden birisi oldu. Ve ben de her yerde duyuyorum flare ihtiyacı hisseden. Amma velakin benim de blueprint ile nasıl yapılacağı ile ilgili en ufak bir fikrim yok. Zaten artist halimle blueprinti yine iyi kötü kullandığıma şükür :slight_smile:

Evet, ben de ona hayret ediyorum. Mesela hava şartları için “trueSKY” diye bir eklenti yapıldı ve PlayStaion’ın DriveClub yapımcıları bu plugins’i kullanıyorlar. Ben de kullanacağım hatta bizim oyunumuzdaki yıllık hava şartları özelliği için.

Şu an oyunu gece olarak tasarlıyoruz ama ilerde bir DLC paketi yaptığımızda gün dönümü olayını koyacağız oyuna ve haliyle güneşe bakıldığı zaman güzel bir mercek yansıması olsun istiyorum. Gördüğün gibi elimde tam 25-30 adet mükemmel texture’lar var ama bir türlü blueprint sistemi ile lens flare yapmayı bulamadım. Mehmet Abi biliyor diye düşünüyorum. Çünkü inan Mehmet Abi bizden bile daha iyi biliyor programı. Mesela >bunlar< birkaç videosu.

Şu lens flare sorununu da çözersem hava sistemine çalışmaya başlayabilirim diye düşünüyorum

Beta zamanında Hourences blueprintlerle lens flare yapıyordu kendi projesi için, ama yine de sonuçtan pek memnun değildi(o zamanlarda blueprintler bugünküne nazaran daha kısıtlayıcıydı.) Ben hiç denemedim ihtiyacım olmadığı için ama kaba taslak mantığı şöyle; leveldeki bütün ışık kaynaklarının pozisyonunu alıp her biri için birer parçacık efekti oluşturtursunuz. Bu parçacık efektlerinde de tek bir sprite olur, ona da lens flare materyalinizi atarsınız. Ardından custom depth ve bounding box ile uğraşarak lens flare tarzında culling elde etmeye çalışırsınız ve sprite’ın boyutunu da kamera açısı, uzaklık, vs. ile ayarlarsınız. Parçacık efekti yerine bir plane mesh ile de yapılabilinir. Yalnız bu tekniğin şöyle bir eksiği var, ışığın yansıdığı veya emissive materyale sahip yüzeyleri blueprintler ile bulamayacağınız için bu sadece ışık kaynaklarının olduğu noktalarda çalışır. Bu yüzden Wanderer_eternal’ın da belirttiği gibi C++ şart malesef. :\

yani emrecim kısaca bu bizi aşar ahhah :smiley: Ama ben Unreal’ın default flarelerini de çok seviyorum. Feci şekilde doğal. Mesela ilk başta ben de aramıştım acaba yatay mercek yansımaları yapılabilir mi diye ama bu 5bokeh dokusu o kadar güzel ki ihtiyaç hissetmedim. Bu kadar doğal ve sahneye artistik özellik katan flare daha görmedim ben. Hani amacım Michael Bay filmleri gibi her yere lens flare koymak değil ama post process’ten güzel ayarlandığı takdirde çok şahane bir tat veriyor ortama. Çok takılma bence lens flare olayına, asıl gameplay’i iyi yap, süslemesini halledersin :slight_smile:

bu arada evet Jacky (Mehmet) gerçekten saygılar. Zamanında o viper videosunu gördüğümde hakkaten içim gitmişti keşke full bir oyun olsa da oynayabilsem diye. Çıkan tüm galactica oyunları hüsrandı çünkü. Bir de colot lut demosunu gördüm de hatırlamıyorum ordaki LUT dosyalarını paylaşmış olabilir misin acaba? Forumda birinden LUT pack indirdim ve aylardır kullanıyorum feci makbule geçti. Engine’e ilk üye olduğum zamanlardı unuttum kimden almıştım.

edit*: indirmişim ama açmamışım rar.'ı. tom shannon’unkileri kullanıyormuşum. Ama sonuçta senin thread’den görmüştüm onu da :slight_smile:

Ya bu LensFlare sorununa çözüm bulunmalı bence. CRYENGINE’de ne güzel LensFlare editör var ve istediğimiz kadar texture ekleyip, pozisyonlarını belirleyebiliyoruz. :frowning:

O zaman başka bir soru sorayım: Bilgisayarımda programın 4.7.5 sürümü yüklü. Fakat ben 4.7 sürümünü kullanmak istiyorum. Bu sürümü manuel olarak nasıl yükleyebilirim?

O kolay. Launcher’da Library kısmına gel, orada Engine Versions yazısının yanında +Add Versions yazıyor. Oradan istediğini seçebilirsin. Ama niye eski sürümü indiresin ki? Öyle veya böyle en yenisini kullanman daha sağlıklı olur. 4.8 de yolda zaten gümbür gümbür geliyor.

Eyvallah İsmail, Voidrunner kadar olmasa da ben de zaman buldukça öyle ufak tefek şeylerle uğraşıyorum. :slight_smile: Viper’ın son hali editör içinde multiplayer olarak da çalışır hale geldi(standalone test edemedim.) Kendi modellerimi hazırlayabilirsem projeyi forumda paylaşacağım ilerde. Bu arada LUT koleksiyonunun linklerini tekrar paylaşayım:

RAR yine sorun çıkartırsa email olarak da gönderebilirim isteyene.

Emre, İsmail’in de dediği gibi şu anda lens flare olayına takılma. Epic zaten ekleme yapar ilerde, yapmazsa da birileri illa plugin tarzı birşey çıkartır. Bu arada 4.7.5’ten 4.7.0’a Launcher içinden dönüş yapamıyorsun sanırım. GitHub’dan indirip Visual Studio ile kurabilirsin ama. 4.7.5 ile çalışan projeyi 4.7.0’da açamazsın yalnız. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaştıysan AnswerHub’a bug olarak bildir(eğer başkası zaten bildirmediyse) Olmadı 4.8’i bekle. Post Process’de tonemapping ayarlarını baya geliştirmişler ve ışık kaynaklarında parlaklığı Kelvin olarak girebiliyoruz. Görsel olarak baya ilerleme var anlayacağın.

Ya abilerim, bu “trueSKY” plugins’i sadece 4.7.0’da tam çalışıyormuş. Adamlara sorduğumda henüz güncellememişlerdi. O yüzden onu yüklemek istiyorum. 4.7 ve üzerinde hata veriyor çünkü :frowning: