Greek Developers

Hello everyone,

any developers from Greece lurking around?

Cheers,

Always there is a Greek, YOoo from Northern Greece.

Hahaha, always!! :smiley:

Πολύ χάρηκα που υπάρχει κι άλλος Έλληνας στο forum. Εγώ μένω . Εσύ; Θεσσαλονίκη;
Ελπίζω σιγά σιγά να μαζευτούμε περισσότεροι.

Cheers!

ναι το ελπίζω.

Επ τι κάνουμε παιδιά;
Και εγώ Αθηναίος

Καλώς τονε!:slight_smile: Έτσι να μαζευόμαστε σιγά σιγά. σε ποιο μέρος; Να κανονίσουμε κανένα μίνι ue4 meeting κάποια στιγμή.

Καλλιθεότης είμαι
Ξεκίνησα από Unity σαν χόμπι και τώρα μαθαίνω Unreal,είμαι εντυπωσιασμένος μέχρι στιγμής

Εγώ από Χολαργό. Μία από τα ίδια. Κοιτούσα Unity για αρκετό καιρό ,χωρίς βέβαια να έχω ολοκληρώσει κάτι. Στον λίγο καιρό που έχω ασχοληθεί με την UE4 έχω καταφέρει περισσότερα απ’ότι μου είχε πάρει μήνες να φτιάξω με τη unity.

Καλα παμε αντε σιγα σιγα και αλλοι.

Έετσι… Το καλό πράγμα αργεί να γίνει. Παρεμπιπτόντως, παιδιά εσείς που χρησιμοποιείτε την UE4; Για gamedev, για κάτι άλλο , επαγγελματικά ,για χόμπυ ,κλπ.
Εγώ έχω ξεκινήσει από χόμπυ αλλά μιας και η δουλειά μου είναι ψιλο-σχετική (3d κάνω) το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μπω σιγά-σιγά στον τομέα το game development.

Φτιάχνω ένα παιχνίδι ερασιτεχνικά που θα είναι ανάμιξη RTS και Third Person, άμα το τελιώσω ποτέ, θα το βάλω steam

Ωραίος! Προσφέρομαι για playtesting :smiley: .Εγώ έχω ξεκινήσει ένα first person adventure, για να εξασκηθώ λίγο με την μηχανή. Θα δω πως θα πάει αυτό και μετά βλέπουμε.

γεια σας μαστορες. εχει καταφερει κανενας να πληρωσει το unreal engine 4? εγω και ενας φιλος δεν εχουμε καταφερει. στειλαμε mail στην εταιρια και ειπανε ΘΑ, το φτιαξουνε…

Ψάξε για Virtal Credit Card και βρες κάποιο site που εμπιστευεσαι

Εγώ το πλήρωσα κανονικά με μια Visa debit card της Alpha Bank. Μπορείς να προσπαθήσεις με κάποια prepaid κάρτα, όπως προτείνει και ο thanatosx. Νομίζω ότι έχουν οι περισσότερες τράπεζες τέτοιους είδους κάρτες. Μια πρόχειρη αναζήτηση στο google μου έβγαλε αυτό http://spagoramenos.gr/?page_id=157 .

Γεια σας και απο εμενα. Το ονομα μου ειναι , μενω Αθηνα-Βυρωνα και ασχολουμαι αρκετο καιρο με programming και τελευταια αρχισα να ασχολουμαι με unity,blender κ σια. Ομως με την unreal engine 4 βλεπω οτι εχει πολυ μελλον ετσι οπως την εχουν σχεδιασει και ετσι απο εδω και περα θα με απασχολει αποκλειστικα. Για 3d modeling καλο ειναι και το blender ομως. Τεσπα ειμαστε ολοι σε φαση ψαξιματος με την UE4 ολοι κοιταζουμε tutorials κτλ. Το αθλημα θελει υπομονη και πολυ πειραματισμο. Ελπιζω να βρεθουμε καποια στιγμη για ανταλλαγη αποψεων και ιδεων για project κτλ. Καλη ιδεα θα ηταν και ενα group στο fb.

Γειά σου Βάιε και καλωσήρθες! Κι εγώ, όσο μαθαίνω περισσότερα για το engine, εκπλήσσομαι ευχάριστα από το πόσο καλοσχεδιασμένο είναι.
Όσον αφορά τα tutorials ,άστα, έχω φτιάξει ολόκληρη λίστα με αυτά που θέλω να δω και προσπαθώ να τα βάλω σε μια σειρά πια θα δω πρώτα. Ευτυχώς πάντως που υπάρχει τόσο πολύ υλικό για να μάθεις, ειδικά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία του UE4.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, το άθλημα θέλει δουλειά αλλά είναι πολύ ωραίο να βλέπεις το αποτελέσμα στο τέλος!
Κι εγώ είμαι μέσα για συνάντηση αν το κανονίσουμε κάποια στιγμή παρόλο που ακόμη είμαστε λίγα άτομα. Φαντάζομαι ότι όσο περνάει ο καιρός θα γίνουμε περισσότεροι. Πάντως το fb group είναι πολύ καλή ιδέα. Πως λέτε να το πούμε;

Για το group στο fb μπορουμε να επιλεξουμε το ποιο απλο ονομα οπως ας πουμε Unreal Engine 4 Greek Developers. Μεχρι στιγμης στο fb εχω ανακαλυψει αυτο](https://www.facebook.com/groups/unrealfour/1444977292419563/?notif_t=group_activity) το group. Εχει αρκετα resources.

Θα συμφωνήσω με το απλό όνομα. Να το φτιάξω εγώ το group ή θέλει κάποιος άλλος να το κάνει;
Το υπάρχων group έχει όντως πολύ υλικό. Πως και μου ξέφυγε :slight_smile: ; Ευχαριστώ Βάιε για το link!

Πρώτες εικόνες από ένα project που φτιάχνω…
Αν μαζευτούμε 3-4 άτομα που έχουν μια μέτρια γνώση από Unreal, είμαι μέσα για να φτιάξουμε κάτι από κοινού.
Είναι υπερβολικά πολύ δουλειά για ένα άτομο…